ניתוח גלאוקומה

בדומה לניתוח הקטרקט, גם ניתוח זה מתקיים בהרדמה מקומית, לרוב על ידי טיפות בלבד. ניתוח זה נעשה לצורך הורדת הלחץ התוך עיני כאשר טיפול תרופתי או טיפולי לייזר אינם מצליחים להוריד את הלחץ לערכים הרצויים. בניתוח יוצר המנתח פתח מלאכותי בדפן העין (בלובן העין) ודרכו מתנקז הנוזל לתוך בועת סינון המיוצרת מרקמה טבעית של העין ומשם למחזור הדם. המעקב אחרי הניתוח חשוב לא פחות מהניתוח עצמו ודרושים ביקורים רבים אצל הרופא המנתח בחודש הראשון לאחר הניתוח. במהלך חודש זה מאזנים עוד את הלחץ על ידי פתיחה סלקטיבית של תפרים הנעשים במהלך הניתוח. פתיחה זו נעשית בלייזר, אינה כרוכה בכאבים ומבוצעת כטיפול מרפאתי בלבד.

ניתוח קטרקט

מדובר בניתוח הנפוץ ביותר בעולם. בניתוח זה מסירים את העדשה העכורה (הקטרקט) ומחליפים אותה בעדשה מלאכותית. הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית לרב הרדמה בטיפות בלבד. כיום רב הניתוחים מבוצעים בשיטה החדישה יותר הקרויה פקואמולסיפיקציה בה מוחדר מכשיר דרך פתח קטן ביותר 2.5-3.0 מ"מ בדופן העין השואב את העדשה העכורה. בתום השאיבה מושתלת עדשה מתקפלת הנפתחת בתוך העין ומאפשרת חדות ראייה מצויינת לאחר הניתוח. בניתוח זה אין צורך בתפרים והחלמה נעשית תוך מספר ימים תוך נטילת טיפות אנטיביוטיקה ומעקב קפדני של רופא העיניים המנתח.

ניתוח להשתלת מסתם

במקרים קשים של גלאוקומה לא מאוזנת במטופלים שעברו כבר לפחות ניתוח גלאוקומה אחד ניתן להשתיל מסתם מלאכותי המורכב מצינורית המחוברת לשסתום חד כיווני המנקז את הנוזל התוך עיני ובכך מוריד את הלחץ התוך עיני (מצורפות תמונות להמחשה).

ניתוח משולב

ניתוח משולב הינו ניתוח קטרקט וניתוח גלאוקומה באותו הזמן. הניתוח מיועד למנותחי קטרקט אשר להם גלאוקומה מתקדמת ונזק לעצב הראייה או מנותחי קטרקט אשר מטופלים במספר רב של תרופות ואנו מעוניינים להפחית או לבטל לחלוטין את נטילת הטיפול המקומי בלחץ התוך עיני לאחר הניתוח. ניתוח זה מיועד גם עבור חולים אשר להם קטרקט משמעותי, גלאוקומה ולחץ תוך עיני שאיננו מאוזן למרות טיפול תרופתי.

ניתוח קטרקט בלייזר

ניתן לבצע שלבים מסוימים בניתוח הקטרקט באמצעות מכשיר לייזר חדשני המעלה את רמת הדיוק של החתכים במעטפת העדשה וכן מסייע בריכוך ופירוק העדשה. ניתוח קטרקט בלייזר הוא ניתוח מתקדם ביותר ולכן כרוך בעלויות פרטיות בנוסף לעלויות הרגילות של ניתוח קטרקט.

עדשות פרימיום

קיימות כיום עדשות תוך עיניות מתקדמות המפחיתות בצורה משמעותית את התלות במשקפיים לקרוב ולרחוק ואת בעיית האסטיגמטיזם.

עדשות מולטיפוקליות– עדשות המעניקות ראיה למספר מוקדים: לרחוק ולקרוב ("בי-פוקליות") ואף למרחק הביניים ("טרי-פוקליות") ומאפשרות להפחית את התלות במשקפיים אחרי ניתוח קטרקט. עדשות תוך עיניות מולטיפוקליות אינן מתאימות לכל אחד ועל כן דרושה הערכה קפדנית ובדיקות מקיפות לפני החלטה על השתלתן.

עדשות טוריות– לחלק ניכר באוכלוסייה יש אסטיגמציה- כלומר הקרנית אינה עגולה לחלוטין כמו כדור אלא בעלת קמירות משתנה (כמו פוטבול או ביצה). בכדי לתקן את הראיה במקרים אלא יש צורך במשקפיים עם עדשה בצורת צילינדר. כאשר אדם עם אסטיגמציה זקוק לניתוח קטרקט קיימות כיום עדשות תוך-עיניות "טוריות" (עם צילינדר) המתקנות את העיוות האופטי ומאפשרות ראיה חדה אחרי הניתוח גם ללא משקפיים.

במקרה של השתלת עדשות מיחדות, ניתוח הקטרקט זהה לניתוח קטרקט רגיל, כאשר ההבדל היחיד הוא שבסיום הניתוח במקום עדשה סטנדרטית מושתלת עדשה מיוחדת בהתאם וצרכי ודרישות המטופל. העיניים הם איבר חשוב ביותר ולכן חשוב מאד לבחור במנתח עם המון ניסיון שמאחוריו הצלחות מרובות .

טיפולי לייזר

טיפולי לייזר בגלאוקומה מתחלקים לפי סוג הגלאוקומה. בגלאוקומה עם זוית צרה מבוצע לייזר היוצר חריר מיקרוסקופי בקשתית ופותח את הזוית הסגורה. טיפול זה יכול להוריד את הלחץ אבל בעיקר מונע התקפים חריפים של סגירת זוית העלולים לגרום לאבדן חמור של הראייה.

בגלאוקומה עם זוית פתוחה הטיפול נועד להורדת הלחץ התוך עיני בלבד.טיפול זה מבוצע כתוספת לטיפול תרופתי או כתחליף לטיפול התרופתי בין אם גורם לתופעות לואי או שהמטופל מעדיף מסיבות של נוחיות לא להזליף טיפות כל יום.

קיימים 2 סוגי טיפול לייזר לזוית פתוחה האחד הקונבנציונאלי ARGON LASER TRABECULOPLASTY הקרוי גם לייזר "חם" בו מבוצע טיפול אל מערכת הניקוז ועל ידי כך מוגבר קצב סינון הנוזל אל מחוץ לעין. אולם לטיפול זה מספר חסרונות ראשית האפקט שלו דועך עם הזמן והלייזר יוצר תהליך הצטלקות ברקמה.

כיום קיים לייזר חדשני הקרוי SELECTIVE LASER TRABECULOPLASTY הקרוי גם לייזר "קר" המשתמש בפולסים קצרים של מתח אור נמוך על מנת להגיע לתאים עשירים במלנין (פיגמנט) בזוית העין. הטיפול מביא לתגובה של הגוף בה התאים המושפעים ממנו נעלמים והזוית נבנית מחדש עם יותר נקבוביות והאצה של הזרימה של הנוזל התוך עיני והורדה של הלחץ התוך עיני. הטיפול מוריד את הלחץ ב 80% מהמטופלים עד כדי ירידה של 25% מהלחץ ההתחלתי. טיפול זה יכול לשמש גם כטיפול ראשוני עוד לפני הטיפול התרופתי או בצירוף לטיפול תרופתי. כמו כן ניתן לחזור על טיפול זה ללא מגבלה.

הטיפול אינו מצריך אשפוז נעשה בהרדמה מקומית עם טיפות אורך מספר דקות וניתן לחזור לשגרה מייד לאחריו ללא מגבלות מיוחדות.