ניתוח גלאוקומה עם נקז EXPRESS

מטרת ניתוחי הגלאוקומה היא להוריד את הלחץ בעין כדי לשמר את הראיה ולא כדי לשפר את הראיה. הורדת הלחץ מאיטה או עוצרת את התקדמות הפגיעה בעצב הראיה ומונעת איבוד שדה ראיה נוסף.
כאשר התרופות לגלאוקומה או הלייזר אינם מאזנים את הלחץ, הצעד הבא בטיפול לגלאוקומה הוא ניתוח להורדת הלחץ שנקרא ניתוח סינוני.
הטרבקולוטומי הוא הניתוח הסינוני המקובל והוא מתאים לרוב סוגי הגלאוקומה.
במקרים בהם הניתוח המקובל – טרבקולקטומי נכשל או שאינו מומלץ, למשל בגלאוקומה הנובעת מצמיחת כלי דם חדשים בעין, או בעיניים שעברו ניתוחים קודמים, או בגלאוקומה משנית לדלקת תוך עינית או חבלה, נהוג לבצע ניתוח עם השתלת נקז. קיימים כיום מספר נקזים העשויים כולם מסיליקון. המבנה הבסיסי של כולם דומה: צינורית שמוחדרת לחלק הקדמי של העין ומחוברת לצלחת ניקוז שמונחת מחוץ לעין על פני גלגל העין, מתחת לריקמה שעוטפת את העין. הנוזל מתנזק מהעין דרך הצינורית אל כר סינון שנוצר בריקמה שעוטפת את צלחת הניקוז. ניתוחים אלה מורכבים ולרוב מבוצעים בהרדמה כללית.
האקספרס – Ex-PRESS™ – הוא נקז חדש לגלאוקומה שפותח בישראל ע"י חברת אופטונול (ראה תמונה).
הנקז הוא צינורית ממתכת ונראה כמסמר עגול, שקצהו האחד חד ( להקל את ההחדרה לעין), בקצהו השני דיסקה (למניעת חדירת יתר של הנקז לעין) ועל פניו קיים מעצור שמטרתו לקבע את הנקז בעין. גודל הנקז מזערי. אורכו 3 מ"מ, קוטרו החיצוני כ- 1/2 מ"מ וקוטרו הפנימי הוא 50 מיקרון.. בתוך צינורית הנקז מצוי "וסת" (Pressure Regulator), המווסת את זרימת הנוזל התוך-עיני.
ה- Ex-PRESS במקור יועד להיות מוחדר לעין מתחת לריקמה שעוטפת את העין (לחמית). הניסיון הקליני הראה כי ניתוח זה גרם לסיבוכים שכללו תת-לחץ בעין וחשיפת הנקז מבעד הלחמית. סיבוכים אלו הביאו להזנחת השתלת ה- Ex-PRESS תחת הלחמית.
בשנים האחרונות שונה הניתוח של השתלת נקז האקספרס. במקום להשתיל אותו מתחת ללחמית, כיום מושתל הנקז מתחת לדופן העין (סקלרה). הטכניקה הניתוחית פשוטה. הנקז מושתל במהלך ניתוח דומה לטרבקולקטומי – הניתוח המקובל לגלאוקומה. הניתוח מבוצע בהרדמה מקומית.
השתלת הנקז תחת הסקלרה הביאה לשיפור משמעותי בתוצאות הניתוח. פרסומים בספרות הרפואית הראו כי הניתוח איזן, במקרים רבים את הלחץ בעין מבלי לגרום לסיבוכים רבים.
המחקר הראשון שפורסם לפני שנתיים כלל מספר קטן של חולים (23 חולים) עם גלאוקומה קשה שעברו ניתוח טרבקולקטומי שנכשל. מעקב של שנתיים לאחר החדרת נקז אקספרס הראה שהלחץ אוזן בכל החולים אולם חלק מהחולים נזקקו לטיפול תרופתי לגלאוקומה לאחר הניתוח.
מחקר חדש שפורסם בשנת 2007 כולל 50 חולים עם מעקב ממוצע של שנה. תוצאות המחקר הראו כי ניתוח האקספרס איזן את הלחץ בעין ב- 90% מהחולים. חלק מהחולים נזקקו לטיפול תרופתי לגלאוקומה לאחר הניתוח. ב-10% מהמקרים הניתוח נכשל והם נזקקו לניתוח נוסף כדי לאזן את הלחץ.

בעולם בוצע הניתוח של השתלת נקז האקספרס במעל שלושה עשר אלף חולי גלאוקומה.
בארץ נותחו בשיטה זו עשרות חולים. כל המקרים שנותחו היו בעיניים עם גלאוקומה קשה, שסיכוי ההצלחה של הניתוח המקובל לגלאוקומה היו קלושים. ברוב החולים הלחץ אוזן לאחר הניתוח. חלק מהחולים נזקקו לתרופות לגלאוקומה גם לאחר הניתוח.

לסיכום ניתוח של השתלת נקז האקספרס תחת הסקלרה מהווה אופציה ניתוחית טובה במקרים של גלאוקומה שאינם מתאימים לניתוח המקובל או לאחר כישלון של הניתוח המקובל.